Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu

Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

Opublikowano: 03.05.2020

Dzisiaj przypada Święto Konstytucji 3 Maja. O znaczeniu i wadze tego święta mówił podczas wystąpienia Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Szanowni Państwo. 

Po raz pierwszy od kilkunastu lat Państwowe Święto Konstytucji 3 Maja  obchodzimy inaczej, nie tak radośnie jak dotychczas.  Bo sytuacja jest nadzwyczajna. Utrzymujący się od  kilkudziesięciu dni stan zagrożenia epidemiologicznego przewartościował nasze priorytety. Utrzymanie zdrowia stało się najważniejsze. Pozwólcie jednak, że w kilku zdaniach podzielę się refleksją na temat tego szczególnego święta.

Dzisiaj w XXI wieku kiedy żyjemy w czasach Pokoju, we wspólnej Europie i borykamy się z niemałymi problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi, właśnie Konstytucja 3 maja jest swoistym narodowym „memento”.  To z tego bardzo nowoczesnego na miarę XVIII w, aktu prawnego wynika przesłanie, że dobro wspólne musi być oparte na wartościach takich jak: 

- równość wobec prawa

- trójpodział władz (ustawodawcza, sądownicza, wykonawcza)

- tolerancja

Te idee Polakom były potrzebne w  trudnych chwilach: czy to w czasach zaborów, walki o niepodległość w 1918r., w czasie II wojny światowej, czy w czasach jak powstawała Solidarność i kształtowała się III RP.

Szanowni Państwo, życzmy sobie aby także obecnie Konstytucja 3 maja była dla wszystkich mieszkańców a w szczególności polityków -inspiracją do rozwiązywania ciągle aktualnych problemów związanych z poszanowaniem wolności, sprawiedliwości, praw demokratycznych, autonomii wszystkich władz i budowaniu dobra wspólnego.

Leszek Orpel

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja