Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu
Aktualności
Treść

Aktualności

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Jedlinie-Zdroju.

Opublikowano: 06.05.2024

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja 3-go Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją regulująca ustrój prawny w ówczesnej Polsce.

Tradycyjnie w tym dniu przedstawiciele Samorządu Terytorialnego  Miasta Jedlina-Zdrój oraz organizacji i stowarzyszeń działających na terenie miasta złożyli kwiaty na Obelisku Miejskim przy Skwerze Wolności upamiętniając to historyczne wydarzenie.  

 

 

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przybyłych mieszkańców oraz odśpiewania Hymnu Narodowego i podniesienia flagi państwowej w asyście pocztu sztandarowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Jedlinie-Zdroju. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta powiedział, że nie powinniśmy traktować tego dnia obojętnie, m.in. ze względu na to jak zmieniła się nasza rzeczywistość w ciągu ostatnich kilku lat. Podkreślił szczególne znaczenie słowa wolność. Konstytucja 3 maja stanowiła, że to właśnie wolność, równość wobec prawa i tolerancja stały się fundamentem rozwoju Polski. 

 

Po zakończeniu głównej części uroczystości w Kościele przy ul. Jana Pawła II odbył się Koncert  Tria fortepianowego KREATIV, a następnie w Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju oraz występ chóru pod kierownictwem Bogdana Osowskiego i wernisaż wystawy Violetty Mikłas „Zatrzymane wrażenia”.

Załączniki

Ikona jpeg maj 6.jpeg jpeg 427,13 kB

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja