Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu
Aktualności
Treść

Aktualności

Umowa z IPAW podpisana!

Umowa z IPAW podpisana!

Opublikowano: 12.06.2018

Umowa pomiędzy Gminą Jedlina-Zdrój a Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej została podpisana. Na mocy tej umowy Jedlina otrzymała 1 900 000 złotych dotacji na projekty rewitalizacyjne, które już się w naszym mieście rozpoczęły. O szczegółach dotyczących podpisanej umowy mówił dzisiaj podczas briefingu prasowego Leszek Orpel, Burmistrz Jedliny-Zdroju.

- Kilka dni temu podpisałem umowę z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej na realizację szczególnego projektu, którego nazwa brzmi: "Rewitalizacja przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój". Ta umowa jest warta 1 900 000 złotych. Tyle dostaliśmy dofinansowania z Aglomeracji Wałbrzyskiej, czyli ze środków unijnych. Rewitalizacja to projekt szczególny. Wszyscy marzą o tym, żeby realizować takie projekty. W konkursie organizowanym przez Aglomerację Wałbrzyską z Powiatu Wałbrzyskiego jedynie Jedlinie-Zdrój udało się ten konkurs przebrnąć. A przebrnęliśmy ten konkurs dlatego, że bardzo poważnie przez wiele lat się do tego przygotowywaliśmy. W 2016 roku opracowaliśmy Program Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. To że wygraliśmy w tym konkursie oznacza, że jesteśmy w stanie stworzyć razem z mieszkańcami dobry projekt. Rewitalizacja to nie tylko remont budynków, to coś znacznie większego. Standardy rewitalizacji określiła Unia Europejska, a następnie Polska przyjęła odpowiednią ustawę. My podejmując taką uchwałę musieliśmy określić przestrzeń rewitalizacyjną. W Jedlinie przestrzeń rewitalizacyjna stanowi 20 procent ogólnej przestrzeni. Jedlina to 17,5 kilometra kwadratowego, czyli około 3,5 kilometra kwadratowego to przestrzeń rewitalizacyjna. Dotyczy szeroko pojętej części uzdrowiskowej i dzielnicy poprzemysłowej - Glinicy. Otrzymaliśmy 1 900 000 złotych dofinansowania ze środków regionalnych, a oferty poprzetargowe sięgają prawie 3 000 000 złotych, w związku z tym to przedsięwzięcie będzie miało dofinansowanie w wysokości 65 procent. Ten projekt to dopiero wierzchołek góry lodowej. W samej Jedlinie na rewitalizację potrzebowalibyśmy kilkudziesięciu, jeżeli nie kilkuset milionów złotych. Te projekty to dopiero początek. Liczymy, że pojawią się inne programy unijne, żeby realizować kolejne tematy z zakresu rewitalizacji.

Burmistrz Leszek Orpel podkreślał również jak ważny jest proces rewitalizacji zarówno dla mieszkańców, dla turystów, dla gości odwiedzających nasze miasto, dla kuracjuszy uzdrowiska, ale również dla przedsiębiorców, którzy w zrewitalizowanej przestrzeni miejskiej będą mogli prowadzić działalność gospodarczą. Przypomnijmy: w ramach prac rewitalizacyjnych prowadzony jest remont, wymiana płyt granitowych i nawierzchni w Alei Niepodległości. W ramach tego zadania rozpoczęła się również budowa parkingów przy ulicy Lipowej i remont zabytkowego obiektu przy ulicy Sienkiewicza 1, w którym powstanie punkt informacji turystycznej. W budynku byłej rozlewni wód mineralnych znajdzie się placówka socjalno-gospodarcza i magazynowa, a przy budynku Centrum Kultury powstanie podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja