Ghismonda w Pałacu Jedlinka. | Jedlina Zdrój
Jesteś na: Aktualności Ghismonda w Pałacu Jedlinka.

Aktualności

Ghismonda w Pałacu Jedlinka.

Ghismonda w Pałacu Jedlinka.

opublikowano: 15.09.2018 Po dziele Kazimierza Siemienowicza: "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza", rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego i Biblii Leopolity przyszedł czas na zaprezentowanie Ghismondy - jednego z niewielu ocalałych obrazów Antoniego Gruszeckiego.
Kobieta z obrazu Antoniego Gruszeckiego - mnicha i malarza, autora obrazów religijnych i portretów, zaprezentowanego podczas obecnej wystawy w Pałacu Jedlinka znana jest bardziej jako Sophonisba - postać historyczna, ale najnowsze badania wykazują, że kobietą z obrazu jest Ghismonda - wymyślona bohaterka, występująca w Dekameronie Boccaccia. Obraz datowany jest na 1793 rok.
 
Wystawa, na której zaprezentowany został obraz Antoniego Gruszeckiego stanowi część cyklu wystaw, organizowanych wspólnie przez Fundację Supralibros z Jaworzna i Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka w Jedlinie-Zdroju. Projekt pod nazwą "Perfekcyjne Polonika" ma za zadanie prezentację związanych z Polską ważnych, wybitnych dzieł, sprowadzanych zza granicy.
Powrót
Oferta Inwestycyjna
Galeria
Kalendarz imprez