Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu

Aktualności

Mieszkańcy Jedliny bliżej prawa.

Opublikowano: 28.05.2019

Cykl wykładów z prawa dla mieszkańców naszej gminy prowadzi w roku 2019 Stowarzyszenie Niezależne Forum Doradczo-Szkoleniowe. Współpraca Ośrodka Pomocy Społecznej Jedlinie Zdroju ze Stowarzyszeniem zaowocowała kolejnym spotkaniem w dniu wczorajszym w Pawilonie Zdrojowym, gdzie gospodarzem byli jedlińscy seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów.

Prezes Stowarzyszenia Pan Dobrosław Kowalski oraz mecenas Marta Marek omówili tematykę testamentów, spadków ich przyjęcia i odrzucenia, dziedziczenia tym spadkowego i testamentowego, zależności między darowizną a dziedziczeniem, zachowków. Dowiedzieliśmy się o rodzajach testamentów (notarialny, własnoręczny, urzędowy oraz szczególny).
 
Dużym zaskoczeniem dla mieszkańców była możliwość sporządzenia nieodpłatnie w obecności 2 świadków testamentu przez urzędników tj. przez wójta, burmistrza, prezydenta, sekretarza czy kierownika USC, zwłaszcza gdy w gminie zamieszkania nie ma kancelarii notarialnej. Niegodność dziedziczenia czy wydziedziczenie to kolejne kwestie, które wywołały dyskusję słuchaczy z Panią Mecenas.
 
Ważnym punktem spotkania okazała się również tematyka darowizn , które wchodzą w skład masy spadkowej. Istotę umowy dożywocia w procesie skutecznego darowania, które nie wchodzi do spadku zaakcentowano parokrotnie w trakcie wykładu abyśmy byli świadomi swoich decyzji. O kolejnych spotkaniach będziemy informować na stronie internetowej UM oraz tablicach ogłoszeń.
 
Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa, zwłaszcza, że prawnicy udzielają również odpowiedzi na indywidualnie zadawane pytania i problemy zgłaszane przez mieszkańców, nie koniecznie związane z tematyką wykładów, a  istotne dla  zainteresowanych.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja