"Bransoletki życia" - podsumowanie programu
Opublikowano: 03.10.2019 Dzięki podpisanej w kwietniu tego roku umowie z firmą Comarch Healthcare 32 seniorów z Jedliny-Zdroju i Głuszycy otrzymało "Bransoletki życia" i zostało objętych całodobową opieką telemedyczną. Po kilku miesiącach trwania programu przyszedł czas na jego podsumowanie, które odbyło się dzisiaj w Centrum Kultury-MBP w Głuszycy.
"Bransoletki życia" to wodoodporne, łatwe w obsłudze urządzenia przypominające zegarek. Są wyposażone w czujnik tętna, moduł GPS oraz przycisk SOS. Umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia i szybką reakcję w przypadku zagrożenia życia pacjentów. Posiadacz bransoletki może w każdej chwili nacisnąć „Przycisk SOS”, łączący go automatycznie z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej iMed24, gdzie całodobowo przez siedem dni w tygodniu wykwalifikowani specjaliści monitorują dane medyczne i w każdej chwili są gotowi wezwać pomoc. Jeżeli natomiast podopieczny nie może samodzielnie skorzystać z systemu powiadamiania o zagrożeniu możliwie jest zlokalizowanie jego położenia i skierowanie do niego odpowiednich służb.
Gmina Jedlina-Zdrój zakupiła dla swoich Seniorów 16 "Bransoletek życia" w ramach programu „Active senior”, który koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedlinie-Zdroju, natomiast Gmina Głuszyca również wyposażyła swoich Seniorów w 16 tego typu urządzeń w ramach programu ,,Nasz senior”. W okresie trwania programu w obu gminach odnotowano około 160 przypadków wymagających reakcji teleopiekunów medycznych iMed 24. Związane to było z niepokojącymi pomiarami czynności życiowych. W dwóch przypadkach posiadacze opasek sami w porę użyli przycisku "SOS" - do podopiecznych zostały skierowane służby ratunkowe.
- Wykorzystanie nowoczesnych technik powiadamiana służb ratowniczych przy użyciu "Bransoletek życia" według badań satysfakcji naszych podopiecznych mówi nam, że o sto procent powiększyło się poczucie bezpieczeństwa tych ludzi. Wiedzą, że nawet w sytuacji lękowej mogą w każdej chwili liczyć na to, że ktoś z drugiej strony się odezwie. Po rozmowie z konsultantem ratowniczym może nastąpić decyzja czy należy wzywać pogotowie czy należy wzywać inne służby. Generalnie daje to poczucie bezpieczeństwa i szybkość ewentualnego działania. Dwa przypadki, które mieliśmy w Jedlinie-Zdroju i Głuszycy udowodniły, że opaska ratuje życie. Jeżeli chodzi o Jedlinę-Zdrój w roku 2020 uruchamiamy Centrum Usług Socjalnych - głównie dla osób starszych. Ale nie tylko. Mamy tam zamiar zbudować specjalny kącik monitoringu zdrowia, czyli mierzenie pulsu, ciśnienia. Myślę, że w sierpniu przyszłego roku uda nam się wdrożyć ten projekt. Społeczeństwo się starzeje. W związku z tym naszym obowiązkiem jest wdrażanie dobrych praktyk, które znane są w dużych miastach i mogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i możliwość konkretnego działania dla ratowania zdrowia i życia. Równocześnie planujemy zwiększyć ilość opasek - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.
W podobnym tonie o programie wyrażał się Roman Głód - Burmistrz Głuszycy:
- Jesteśmy w piątym miesiącu funkcjonowania programu i mamy już pewne doświadczenia. Najważniejsza i najcenniejsza jest informacja, że dzięki temu uratowaliśmy ludzkie życie - opaska zadziałała na tyle skutecznie, że senior przy zawale serca nacisnął stosowny przycisk, po dziesięciu minutach była karetka i dzięki temu żyje. Myślę, że to jest najlepsza rekomendacja dla tego programu. Jest wola zarówno z mojej strony jak i ze strony pana Burmistrza Jedliny-Zdroju Leszka Orpla, aby kontynuować ten program. Jesteśmy na etapie aplikowania o nowe środki. Chcemy wpisać do tego programu kolejne opaski i rozszerzyć grupę osób, które będą wyposażone w tego typu urządzenia.
Jak podkreślali posiadacze bransoletek komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa jakie zapewnia posiadanie tego urządzenia są nieocenione.
Galeria dołączona: Bransoletki życia