Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu
Aktualności
Treść

Aktualności

"Plenery, ach plenery..."

Opublikowano: 19.11.2019

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa uczestników plenerów w ramach Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną - Zustanme rodinou”.

TERMIN: 22.11.2019 r. (piątek)
 
MIEJSCE: Galeria CK, ul. Piastowska 13
 
GODZINA: 17:00
 
Wybierając się na taki plener, doświadcza się tego, czego zazwyczaj nie domyśla się człowiek udający się dokądś, wyobrażając sobie jakiś bardziej czy mnie odległy cel, to znaczy dotarcia do głębi samego siebie. Sztuka nie powstaje na powierzchni, obojętne, czy będzie to powierzchnia płótna, kartki, błony filmowej czy cyfrowej matrycy.
 
Naturalnym środowiskiem sztuki jest to, co wewnętrzne. Co ukryte, lecz nie z czyjejkolwiek obcej woli, ale z powodu rozproszenia myśli, do którego skłania uczestnictwo w tak zwanym normalnym życiu. Sztuka okazuje się być lekarstwem na życie, na świat zewnętrzny, specyfikiem na samego siebie. Jeśli artysta, jeśli człowiek zakorzenić się może choćby w odrobinie spokoju. I stać się wolnym, to znaczy wypełnionym sobą.
 
Pomaga w tym natura, której odwieczną, tajemniczą cechą jest to, że budzi zachwyt, zaskakując otwiera. Wciąż, z wieku na wiek, z epoki na epokę, pozostaje niewyczerpalnym zbiorem form i znaczeń. Pomaga również ludzka współobecność, przebywanie razem w duchu współzawodnictwa, współodczuwania. Wspólnota, która sama z siebie staje się twórczością.
 
Kurator wystawy
Henryk Hnatiuk

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja