Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu

Aktualności

Rewitalizacja linii kolejowych

Opublikowano: 25.02.2020

Przez Jedlinę-Zdrój wiodą dwie linie kolejowe: linia 285, łącząca Jedlinę ze Świdnicą i linia 286, łącząca Wałbrzych z Kłodzkiem. Na obu tych liniach trwały bardzo intensywne prace. Część z nich już się zakończyła, część jest kontynuowana.

Linia 285 to zabytkowa, niezwykle malownicza, najpiękniej położona linia kolejowa w Polsce. W roku 2004 linia ta została zamknięta. Obecnie trwają na niej intensywne prace rewitalizacyjne. Po ich zakończeniu będzie można przejechać szynobusem lub pociągiem turystycznym z Jedliny-Zdroju do Świdnicy Kraszowic. W ramach prowadzonych prac rewitalizacji i odnowieniu podlegają nie tylko same tory, ale również liczne obiekty inżynieryjne, znajdujące się na tej trasie. Takich obiektów – przepustów, murów oporowych, mostów i wiaduktów jest w sumie aż 110. W Jedlinie-Zdroju przy ulicy Chopina, a więc nieopodal centrum przesiadkowego powstaje właśnie przystanek kolejowy.
 
- Ta inwestycja zdecydowanie zwiększy ruch turystyczny. Będzie także bardzo praktyczna do komunikacji. Szybki transport publiczny jest przyszłością. My przywiązujemy do tego taką wagę jak Wałbrzych do obwodnicy. To będzie dla nas podstawowa oś transportowa. Ta inwestycja zmieni oblicze Jedliny - uatrakcyjni jeszcze bardziej to miasto - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.
 
Linia nr 286 łączy Dworzec Główny w Kłodzku z wałbrzyskim Dworcem Głównym. Jej długość wynosi 52 kilometry. Prace na tej linii obejmowały między innymi wymianę podkładów, montaż bezstykowego toru, remonty, odnowienie i zabezpieczenie filarów mostów,  a także remont znajdującego się pod Małym Wołowcem najdłuższego w Polsce tunelu kolejowego, gdzie zaistniała konieczność wykonania spoinowania i izolacji. Warto przypomnieć, że prace te poprzedził remont wiaduktu nad ulicą Niepodległości w Wałbrzychu, a także remonty dwóch mostów kolejowych w Głuszycy i Ludwikowicach Kłodzkich. Dzięki likwidacji ograniczeń technicznych prędkość przejazdu pociągów wzrosła do 100 kilometrów na godzinę. Intensywne prace prowadzone są obecnie na jedlińskiej stacji kolejowej, na której pojawi się komputerowy system sterowania ruchem, nowa sieć telekomunikacyjna, nowe urządzenia telekomunikacyjne i energetyczne a także stojaki na rowery.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja