Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu

Dla mieszkańca

Projekt nowych mieszkań komunalnych w Jedlinie-Zdroju i Głuszycy.

Projekt nowych mieszkań komunalnych w Jedlinie-Zdroju i Głuszycy.

Opublikowano: 11.07.2018

W Jedlinie-Zdroju i Głuszycy powstaną prawdopodobnie nowe mieszkania komunalne na wynajem. Obie Gminy prowadzą bardzo zaawansowane rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który za pośrednictwem specjalnie do tego celu powołanej spółki celowej sfinansuje ich budowę. Włodarze Jedliny-Zdroju i Głuszycy 10 dni temu odbyli niezwykle owocne i obiecujące spotkanie z przedstawicielami BGK. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Sali Orła Białego Urzędu Miasta w Jedlinie-Zdroju Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju, Roman Głód - Burmistrz Głuszycy i Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

Mieszkania mają powstać w ramach programu "Mieszkanie Plus". Zgodnie z założeniami projektu w każdej z Gmin zostanie wybudowany jeden blok, w którym znajdzie się 41 nowoczesnych, 2 i 3 pokojowych mieszkań. Koszt wybudowania jednego bloku to około 8 milionów złotych. Co niezwykle istotne budowa nie będzie się wiązała z żadnymi wydatkami z gminnej kasy - zostanie w całości sfinansowana przez BGK Nieruchomości. Gminy ze swojej strony muszą jedynie zapewnić uzbrojone działki, a po wybudowaniu bloków zasiedlić mieszkania. Czynsz wynajmu będzie wynosił kilkanaście złotych za metr kwadratowy. W Jedlinie-Zdroju blok powstanie w rejonie ulicy gen. Sikorskiego a w Głuszycy przy ulicy Dolnej.

Uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej zwracali uwagę, że budowa nowych mieszkań komunalnych ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla poszczególnych gmin, ale również dla całej Aglomeracji Wałbrzyskiej, ponieważ substancja mieszkaniowa jest jednym z ważnych czynników, zapobiegających wyludnianiu.

"Żeby nasze miejscowości się nie wyludniły, musimy zapewnić odpowiednie warunki. Według dotychczas obowiązującego systemu prawnego Gmina mogła przydzielać mieszkania tylko osobom o niskich dochodach. Program "Mieszkanie Plus" umożliwia budowę i wynajem mieszkań osobom o większych dochodach. To daje szanse rozwoju dla Gminy, służy też zaspokojeniu potrzeb mieszkańców" - mówił Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.

W podobnym tonie wypowiadał się Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha, gdzie w ramach programu "Mieszkanie Plus" powstaje właśnie 215 nowych mieszkań i Roman Głód, Burmistrz Głuszycy:

"Coraz więcej osób odwiedza mnie z pytaniem, czy Gmina Głuszyca sprzedaje jakieś nieruchomości. Wspólnie z Jedliną-Zdój, z panem Burmistrzem Leszkiem Orplem podjęliśmy działania, aby powoli te podstawowe potrzeby dla naszych mieszkańców były zrealizowane. Jeżeli szybko nie podejmiemy działań zmierzających do tego, aby przyciągnąć ludzi młodych, z rodzinami, to ten teren będzie się wyludniał. Jedną z propozycji jest właśnie mieszkanie" - powiedział Roman Głód.

Istotne jest również to, że w Parlamencie trwają właśnie prace nad ustawą, która pozwoli najemcom na łatwiejsze uzyskanie prawa własności do tego typu mieszkań, a równocześnie da im możliwość ubiegania się o dopłatę do czynszu, nawet do kwoty 500 złotych. Obie gminy złożyły stosowne projekty, które są obecnie analizowane przez BGK. Jeżeli rozmowy i ustalenia zakończą się pomyślnie, jeszcze w tym roku może zostać powołana spółka, która ze środków BGK zajmie się budową, a same prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja